Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Bu yaziyi silin ve yerine Google Analytics kodunuzu yazin
Tarih: 23.02.2018, Saat: 02:29 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)


Yeni Yorum Gönder  Yeni Konu Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Submit Face book
Proloterapi nedir
Yazar Konu
support Çevrimdışı
Özel Üye
**
Özel Üye Grubu


Yorum Sayısı: 5,047

Üye No : 59925

Yaş :

Cinsiyet : Bay

Nereden :

Üyelik Tarihi: 05.06.2017

Rep Puanı : 0
Yorum: #1
Proloterapi nedir
Proloterapi bir yenileme tedavisi olup, yapısı bozulmuş, yıpranmış, dejenere olmuş bağların eklemlerin, tendonların ve yumuşak dokunun kendisini yenilemesi anlamına gelir. Proloterapi nedir? Proloterapi hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır? Proloterapi hakkında merak edilenler...

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Elif Berber Menekşe, "proloterapi"nin bir yenileme tedavisi olduğunu; yapısı bozulmuş, yıpranmış, dejenere olmuş bağların eklemlerin, tendonların ve yumuşak dokunun kendisini yenilemesi anlamına geldiğini söyledi.

Uzm. Dr. Elif Berber Menekşe, "İskeletimiz kemiklerden oluşur, kemiklerimizin ara bağlantılarını bağlar(ligamanlar sağlar). Bunların üzerinde kaslar vardır. Sağlıklı bir postürde olabilmemiz; omurganın normal biyomekanik dengede olması, bağların ve kasların doğru sağlamlıkta, güçte, tonusta ve esneklikte olmasına bağlıdır" bilgilerini verdi.

PROLOTERAPİ HANGİ HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILIR?
Uzm. Dr. Elif Berber Menekşe Proloterapi ile ilgili, "Proloterapi; temelinde bir yenileme tedavisidir. Yapısı bozulmuş, yıpranmış, dejenere olmuş bağların eklemlerin, tendonların ve yumuşak dokunun kendisini yenilemesi demektir. Vücudun kendi kendini iyileştirici potansiyelini tetiklemek amaçtır. Kireçlenmeler proloterapinin en çok uygulandığı hastalıklardandır. Kireçlenen eklemin yapısı bozulur, bağları zedelenir, eklem aralığında daralma, kıkırdakta zedelenme olur. Bu durumda eklemi yenilemek için eklemde tendonların ve bağların kemiğe tutunduğu özel noktalara ve kıkırdak noktalarına özel bir proliferan solüsyon ile enjeksiyon yapılır. Bu enjeksiyon sonucunda vücudun iyileşme hücreleri uyarılan bu bölgelere gelip iyileşme başlatır ve doku tamiri ortaya çıkar. Fıtıklar, omurgada o bölgedeki biyomekanik bozukluğun, bağlardaki laksisitenin sonucu olarak ortaya çıkar, bu nedenle yeni fıtıklaşmaları engellemek için mutlaka o bölgedeki biyomekanik bozukluk; egzersizler, fizik tedavi yöntemleri veya proloterapi enjeksiyonları ile giderilmelidir.


Proloterapi; ayrıca omuzda tam kat olmayan kas yırtıkları, donuk omuz, menisküs yıpranmaları, tekrarlayan baş, boyun, sırt, bel ağrıları, ameliyat sonrası iyileşmeyen fıtıklar, fibromiyaljiye bağlı ağrılar, el ve ayakta sinir sıkışmaları, topuk dikeni, boyun kaynaklı baş ağrıları ve boyun kaynaklı baş dönmeleri, kuyruk sokumu ağrısı, tenisçi dirseği, kaburgalarda, omurgalarda geçmeyen ağrılar, sporcu yaralanmaları, eklem ve bağ gevşeklikleri gibi pek çok hastalıkta hastanın durumuna göre ilaç, fizik tedavi, egzersiz veya cerrahi gibi birçok tedavi yönteminin yanında uzmanı olan hekimler tarafından, uygun görülen hastada kullanılabilecek tıbbı bir tedavi yöntemidir" diye konuştu.

PROLOTERAPİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Tedavi yöntemiyle ilgili açıklama yapan Uzm. Dr. Elif Berber Menekşe, "Proloterapi aslında tedavi yönteminin adıdır. Örneğin; hastadan alınan kanın işleme sokulması sonucu ile elde edilen PRP (kök hücre) veya CGF (konsantre büyüme faktörü) solusyonu kullanarak da proloterapi yapabiliriz. Proloterapi tekniği ile diz eklemine, eklemlere PRP uygulaması tek noktada yapılır enjeksiyona göre PRP'nin etkisini bütün diz eklemine yayarak etkisini artırmaktadır. Proloterapi sonrasında kişiye özel egzersiz programı verilir, D vitamini yetersizliği varsa, proloterapinin etkinliği açısından mutlaka takviyesi yapılır, ayrıca hastanın barsak sistemi açısından probiyotik ihtiyacı hekim tarafından değerlendirilerek gerek duyuluyorsa ilave edilir" şeklinde konuştu.
02.11.2017 23:58
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


İslami Reklam Alanı

Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar, Bediüzzaman'ın, Risale-i Nur'un veya Nur Cemaatinin kanaati veya yorumu olarak değerlendirilmemeli; mihenge vurulmalı, sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.