Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Bu yaziyi silin ve yerine Google Analytics kodunuzu yazin
Tarih: 24.11.2017, Saat: 14:49 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)


Yeni Yorum Gönder  Yeni Konu Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Submit Face book
Tatilinizin Kabusu "İshal ve Jetlag"
Yazar Konu
вℓαcк яσѕє Çevrimdışı
üye
*
Üye Grubu


Yorum Sayısı: 14,012

Üye No : 59928

Yaş :

Cinsiyet :

Nereden :

Üyelik Tarihi: 05.06.2017

Rep Puanı : 0
Yorum: #1
Tatilinizin Kabusu "İshal ve Jetlag"
Turist ishali, turistlerde en çok görülen rahatsızlık türüdür. Dünyada tropikal bölgelere ve gelişmiş ülkelerden daha az gelişmiş ülkelere seyahat edenlerde görülen bu rahatsızlığın şikayetleri arasında gaz, bulantı, karın ağrısı ve ishal bulunuyor.

Turist ishalinin nedenleri arasında hijyenik olmayan gıdalar önemli bir rol üstlenmektedir. Fakat bazı kişisel faktörlerde bu hastalığa yakalanmada etkili olmaktadır. Bunlar arasında mide hastalıkları, mide asidini azaltıcı ilaç alıyor olmak, yaşlı ya da çocuk olmak ve bağışıklık yetmezlikleri sayılabilir.

Ülkeler turist ishali konusunda üç farklı risk grubuna ayrılmıştır. Türkiye bu risk gruplarından orta risk grubunda yer alır. Çiğ yenen meyve ve sebzeler ile yeterince temizlenmemiş içme sularının bu hastalığın oluşmasında, önemli rol oynadığı bildirilmiştir.

Turist ishali turistlerin en fazla karşılaştığı sağlık problemidir ve birinci risk gurubuna seyahat edenlerin yaklaşık yüzde 80’ini etkileyen bir hastalıktır. Turist ishalini tedavi etmek için vücuttan eksilen sıvının yerine vücuda sıvı alınmasıdır.

Yapılması Gerekenler

Hijyen şartlarının iyi olmadığı, açık sulardan veya açıkta satılan yiyeceklerden kaçınılmalı ve eller sık sık uygun şekilde temizlenmelidir.
Turist ishallerinde sıklıkla mide bulantısı, kusma ve ateş, ishalle beraber görülür.
En önemli şey, kaybedilen sıvının yerine konmasıdır. Sıvı kaybı az ise ağız yolu ile çok ise damar yolu ile vücuda sıvı girişi sağlanmalıdır.
Jet-Lag: Farklı zaman bölgelerine hızlı seyahat etmenin iziksel ve zihinsel etkilerini ifade ediyor. Jet-Lag mide ve bağırsaklardaki sindirim bozuklukları, uykusuzluk, depresyon ve kabızlıkla ilgilidir.

Batıdan Doğuya Jet-Lag (Seyahat Hastalığı)

Kişiden kişiye değişen Jet-Lag durumu, insanda 24 saatlik biyolojik etkinlik çevriminin ani değişmeler nedeniyle uğradığı geçici değişiklik ve düzensizliğe verilen isimdir.

Bir başka deyişle uçak ile dünyanın farklı zaman dilimleri geçilirken insan vücudunun bu hızlı zaman değişimine adapte olamamasıdır.

Kuzeyden güneye veya güneyden kuzeye seyahatlerde saat dilimi farkı az olduğundan Jet-Lag durumu pek görülmüyor. Ancak doğudan batıya ya da batıdan doğuya fazlaca saat dilimi farkı JetLag görülme olasılığını arttırıyor.

Jet-Lag sorununa yakalanmamak için yolculuk öncesi iyice dinlenmiş olmak, yolculuk öncesi ve sırasında bol sıvı tüketmek ve yağsız haif yiyecekler tüketmek, alkol tüketmemek, gidilecek zaman dilimine kendimizi mümkün olduğunca çabuk ayarlamak Jet-Lag’ın etkilerini azaltmaya yardımcı olacaktır.
15.12.2016 16:26
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
sıla Çevrimdışı
üye
*
Üye Grubu


Yorum Sayısı: 60,202

Üye No : 1484

Yaş :

Cinsiyet :

Nereden :

Üyelik Tarihi: 07.07.2016

Rep Puanı : 0
Yorum: #2
Cvp: Tatilinizin Kabusu "İshal ve Jetlag"
Teşekkürler
22.01.2017 02:05
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


İslami Reklam Alanı

Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar, Bediüzzaman'ın, Risale-i Nur'un veya Nur Cemaatinin kanaati veya yorumu olarak değerlendirilmemeli; mihenge vurulmalı, sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.