Ana Sayfa Portal Gelişmiş Arama Üye Listesi Takvim Yardım Belgeleri
Bu yaziyi silin ve yerine Google Analytics kodunuzu yazin
Tarih: 19.01.2018, Saat: 21:43 Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)


Yeni Yorum Gönder  Yeni Konu Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Submit Face book
Yerli GÖKTÜRK-1 uydusu fırlatıldı
Yazar Konu
Android Çevrimdışı
Özel Üye
**
Özel Üye Grubu


Yorum Sayısı: 31,482

Üye No : 59924

Yaş :

Cinsiyet : Bay

Nereden :

Üyelik Tarihi: 04.06.2017

Rep Puanı : 0
Yorum: #1
Yerli GÖKTÜRK-1 uydusu fırlatıldı
[Resim: _92834684_93a252aa-79ce-4589-9645-442b9a2f8ff1.jpg]

"Göktürk 1" uydusu TSİ 16,51 itibariyle faaliyete geçti. TAİ'de "Göktürk 1" uydusunu faaliyete alma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün git yarın gel dönemi sona erdi. Artık çok daha ucuza kendimiz üretiyoruz" dedi. Erdoğan konuşmasında önemli hususlara da dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: Göktürk-1 uydusundaki yerli katkı oranının yüzde 20 olduğunu belirten Erdoğan, "Kötü komşu, insanı hacet sahibi yapar. Bu tür ambargolar bizi bitirmiyor. Bitirmeyecek. Bizi hacet sahibi yapacak. Bu tür engellemeler savunma sanayiimizi geliştirme konusundaki azmimizi güçlendiriyor. Bugün uzaya fırlattığımız uydudaki yerli katkı oranı yüzde 20. Bundan sonraki daha gelişmiş uydumuzu en azından tam tersi bir oranla imal edip, uzaya göndermeliyiz.

Türkiye'nin yeni uydusu Göktürk-1, TSİ 16.51 itibariyle uzaydaki yerini almak üzere faaliyete geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TAİ'de düzenlenen 'Göktürk 1' uydusunu faaliyete alma töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "bazı Batı ülkelerinin, o ülkelere ait firmaların ülkemize belirli askeri ürünleri satmama kararları aldıklarına şahit oluyoruz. Kötü komşu, insanı hacet sahibi yapar. Bu tür ambargolar bizi bitirmiyor. Bitirmeyecek. Bizi hacet sahibi yapacak" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: HEDEFİMİZ GÖKTÜRK-1'DEN DAHA GELİŞMİŞ UYDULAR ÜRETMEK

'Göktürk 1' uydusunu faaliyete alma töreninde hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Göktürk-1'in bugüne kadar fırlatılan en gelişmiş görüntüleme uydusu olduğunu belirtti. Göktürk 1 uydusundan ilk sinyalin Norveç'teki yer istasyonundan alınacağını bildiren Erdoğan, "Bugün uzaya fırlattığımız Göktürk-1, daha önce gönderilen Göktürk-2'den daha gelişmiş bir uydudur. Türk Silahlı Kuvvetleri'mize yüksek teknolojik kabiliyetleriyle hizmet verecek bu uydumuz, diğer alanlarda da ülkemize büyük katkılar sağlayacaktır. Yarım metreye kadar hassas görüntüleme kabiliyetiyle bu uydudan orman alanlarının kontrolünden deniz kirliliğine, doğal afetlerdeki hasar tespitlerinden rekolte tahminlerine kadar geniş bir yelpazede istifade edilecektir. Bu uydunun kabiliyetleri Türkiye'nin uzay çalışmalarında ulaşmak istediği hedef konusundaki kararlılığının bir ifadesidir. Şimdi hedefimiz Göktürk-1'den daha gelişmiş uydular tasarlamak, üretmek ve uzaya göndermektir" diye konuştu.

[Resim: gokturk-640x360.jpg]

"HAZIR ALIM YERİNE KENDİ TASARIM VE ÜRETİMİMİZ GEREKİYOR"

Türkiye'nin ihtiyacı olan tüm alanlarda iyi bir planlamayla, kendi kendine yetecek savunma sanayisinin olacağını belirten Erdoğan, "Savunma Sanayii'mizin yüksek teknoloji gerektiren diğer tüm ihtiyaçları gibi uydularımızı da artık kendimizin geliştirmesi ve üretmesi şarttır. Bu konuda yürütülen çalışmaları biliyorum. Takdir ediyorum ama daha fazlasını yapmamız gerektiğini de özellikle belirtiyorum. İlgili kurumlarımızın artık tüm çalışmalarını hazır alım yerine kendi tasarım ve üretimimizi esas alan bir anlayışla yürütmeleri gerekiyor" dedi.

TÜRKİYE'YE ASKERİ ÜRÜN SATMAMA KARARI ALAN BATILI FİRMALARA ELEŞTİRİ

Bazı Batı ülkelerine ait firmaların Türkiye'ye belirli askeri ürünleri satmama kararını eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "Son 32 yıldaki terörle mücadele dönemimiz, bizler için çok önemli derslerle doludur. Kıbrıs Barış Harekatı'mızda ilk örneklerine rastladığımız askeri ambargolar, terörle mücadele dönemimizde gizli veya açık sürekli karşımıza çıktı. Şimdi yine bazı Batı ülkelerinin, o ülkelere ait firmaların ülkemize belirli askeri ürünleri satmama kararları aldıklarına şahit oluyoruz. Bugün Türkiye 14 yıl öncesine göre, savunma sanayii ürünlerinde dışa bağımlılığını yarı yarıya azaltmış durumdadır. Yüzde 80'den yüzde 40'lara gerileyen bu alandaki dışa bağımlılığımızı inşallah 2023'e kadar büyük ölçüde ortadan kaldırmış olacağız"

"ENGELLEMELER AZMİMİZİ GÜÇLENDİRİYOR"

Göktürk-1 uydusundaki yerli katkı oranının yüzde 20 olduğunu belirten Erdoğan, "Kötü komşu, insanı hacet sahibi yapar. Bu tür ambargolar bizi bitirmiyor. Bitirmeyecek. Bizi hacet sahibi yapacak. Bu tür engellemeler savunma sanayiimizi geliştirme konusundaki azmimizi güçlendiriyor. Bugün uzaya fırlattığımız uydudaki yerli katkı oranı yüzde 20. Bundan sonraki daha gelişmiş uydumuzu en azından tam tersi bir oranla imal edip, uzaya göndermeliyiz. İhtiyacımız olan tüm alanlarda iyi bir planlama ve doğru tercihlerle kendi kendimize yeterli hale geleceğimiz bir savunma sanayiinin süratle tesis edilmesi gerekmektedir" açıklamasında bulundu.

"BUGÜN GİT YARIN GEL DÖNEMİ SONA ERDİ"

Geçmişte uçak, motor ve silah fabrikalarını kapatarak, hazır ürün alımı anlayışına yönelen tuzağa bir daha düşülmemesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Her zaman söylediğim bir söz var: Kötü komşu insanı hacet sahibi yapar. bu tür ambargolar bizi hacet sahibi yaptı. Bugün uzaya fırlattığımız uydudaki yerli katkı oranı yüzde 20. Yüskek teknoloji gerektiren projelerin sabır ve kaynak istediğini biliyorum. İşte buyrun azmettik, kararı verdik ve silahlı insansız hava aracında olduğu gibi aynı fiyata projenin tamamını finanse etmenin mümkün olduğunu gördük. Bugün git yarın gel, bugün git yarın gel... Son söyledikleri kongreden karar çıkmadı! Bu yaptığınız nedir? Oturuyoruz, konuşuyoruz, gülüşüyoruz... İş neticeye gelince kongreden karar çıkmadı. Şimdi artık kendimiz üretiyoruz hem de çok daha ucuzuna üretiyoruz. Geçmişte uçak, silah, motor fabrikalarımızı kapatıp, hazır ürün alımına yönelen anlayışın tuzağına bir daha kesinlikle düşmemeliyiz. Kayseri uçak mezarıdır biliyor musunuz? Oralara gömmüşlerdir uçakları, üretilenleri. Biz siyasi irade olarak bu konuda kararlı bir duruş sergiliyoruz. Geçmişte silah fabrikalarımızı kapatıp, hazır alıma zorlayan anlayışa bir daha düşmeyeceğiz. bugün gerçekten coşkuluyum, zira az önce yaşadığımız an, heyecan bizler için önemliydi. Bu duygularla bir kez daha Göktürk-1 uydumuzun hayırlı olmasını diliyorum"

GÖKTÜRK-1 UYDUSU FIRLATILDI

Türk Silahlı Kuvvetlerinin hedef istihbaratına yönelik ihtiyacını, coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyanın her yerinden yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü ile karşılayacak GÖKTÜRK-1 uydusu fırlatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ev sahipliğinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) Akıncı tesislerinde düzenlenen törende, fırlatma anı canlı izlendi.

[Resim: gokturk-1-firlatildi-canli-1480948022610.jpg]

GÖKTÜRK-1, hem sivil hem de askeri uygulamalar için çok yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri sağlayacak ve bu özellikleriyle en gelişmiş sistemlere sahip keşif, gözetleme uyduları arasındaki yerini alacak.

[Resim: gokturk-1-firlatildi-canli-1480948056672.jpg]

GÖKTÜRK-1 Projesi, Hava Kuvvetleri Komutanlığının projesi olarak, TAI, ASELSAN, TÜBİTAK, Ulusal Elektroni·k ve Kri·ptoloji· Araştırma Ensti·tüsü, ROKETSAN, TR TECNOLOGY gibi Türk ortaklarının katılımı ve Thales Alenia Space sorumluluğunda yürütüldü. Yakıtsız yaklaşık bin 70 kilogram kütleye sahip GÖKTÜRK-1, yüksek çözünürlüklü optik kamerayla, güneş eş zamanlı yörüngede görev yapacak.

[Resim: gokturk-1-firlatildi-canli-1480948086583.jpg]

2012'de fırlatılan GÖKTÜRK-2'den sonra ikinci askeri uydu olma özelliğini taşıyan ve geliştirme, üretim ve test faaliyetlerine 19 Temmuz 2010'da başlanan GÖKTÜRK-1 uydusu, TSK'nın hedef istihbaratına yönelik ihtiyacını, coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyanın her yerinden yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü ile karşılayacak.

Görüntü çözünürlüğü ve kapasitesi, veri indirme hızı, manevra kabiliyeti ve gelişmiş yer sistem özellikleri ile GÖKTÜRK-1 uydusu, GÖKTÜRK-2 uydusuyla beraber Türkiye'nin uzaydaki gücünü artıracak.

Yörünge testleri ve kabul aşamalarının tamamlanması sonucunda envantere alınacak olan GÖKTÜRK-1 uydusu, Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde teşkil edilmiş olan Keşif Uydu Tabur Komutanlığı tarafından komuta ve kontrol edilecek.

AMBARGO SÖYLEMLERİNE EN GÜZEL CEVAP

TSK'nın uzaydaki gözü olacak GÖKTÜRK-1 uydusunu faaliyete alma töreninde konuşan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Törende konuşan Milli Savunma Bakanı, Hayatımızın en belirleyici sektörlerinde dikkat çekici çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Allah'a hamd olsun Türkiye artık kendi uydusunu üretme fırsatına sahip oldu. Her alanda liderliğinizde büyük atılımlar yaptık. Şu anda bulunduğumuz yerde Atak helikopterlerimizi de Türk Silahlı Kuvvetlerimize teslim ettik. Sayın Cumhurbaşkanım son günlerde Avrupa ülkelerinden gelen bazı ambargo söylemlerine en güzel cevabı yerli savunma sanayimizle veriyoruz" dedi.
11.05.2017 12:00
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yerli otomobil ne zaman üretilecek support 1 37 12.01.2018 02:07
Son Yorum: BirKuLuM
  Türkiye'nin yerli otomobilini üretecek firmalar support 0 44 02.11.2017 23:57
Son Yorum: support
  Yerli oto ne zaman çıkacak support 0 54 31.10.2017 10:04
Son Yorum: support
  Yerli Keskin Nişancı Tüfeği MPT-76 android 0 172 11.05.2017 11:49
Son Yorum: android
  Yerli sniper roketimiz cenah41 0 169 10.05.2017 11:18
Son Yorum: cenah41

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


İslami Reklam Alanı

Sitemizde bulunan materyallerin 'Allah' (C.C), rızası için çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Ayrıca sitede bulunan konularda, yorum yapan şahısların, yapmış oldukları yorumlar, Bediüzzaman'ın, Risale-i Nur'un veya Nur Cemaatinin kanaati veya yorumu olarak değerlendirilmemeli; mihenge vurulmalı, sadece şahsi bir yorum olduğu bilinmelidir.